Gyermekkori szorongás kezelése

Szülői tanácsok gyermekfejlődéshez szakértőktől
Tervezett Szenzomotoros Tréning

A gyerekeknek segítség kell, egyszerűen nem tudnak egyedül megküzdeni a problémáikkal. És ki másra számíthatnának elsősorban, mint anyára vagy apára? Sokszor megfelelően jelezni sem képesek, viszont a korábban nem tapasztalt furcsa tünetek (például lelkiállapot-változás, szokatlan kommunikáció, szorongás, dühöngés, testi jelek, fájdalom, satöbbi) felhívhatja a szülő figyelmét arra, hogy valami baj van. És ha azt tapasztaljuk, hogy a fiunk, a lányunk gondokkal küzd, érdemes minél előbb szakemberhez fordulni – a NARA Fejlesztő Központ szakemberei megfelelő támogatás és segítséget biztosítanak.

Amennyiben nem kap megfelelő segítséget a gyerek, a tüneteket kiváltó nehézség(ek) mellett már a testi fájdalmak, az elváltozások miatt is szoronghatnak. És egyre nehezebbé válik a kiváltó ok(ok) megtalálása.

Mit tehet a szülő, hogy enyhítse a gyermeke gondjait, támogassa és megoldást találjon, kínáljon a problémákra?

Fontos, hogy teremtsük meg a gyermek számára a (személyes) biztonságát, alakítsunk ki körülötte kiszámítható, nyugodtságot árasztó körülményeket. Próbáljuk mérsékelni a saját szorongásunkat. Amennyiben azt látja a gyermek, hogy anya vagy apa túl sok helyzetet ítél veszélyesnek és ezért pánikroham alakul ki, az úgynevezett modellkövetés, a szülői reakciók utánzása miatt ő is hasonlóképpen cselekszik majd. Ha túlaggódunk bizonyos szituációkat, az fokozhatja a gyerek szorongását.

Muszáj mértéktartónak lenni, fogalmazzunk úgy, lényeges, hogy „középen foglaljunk helyet”. Nem szabad elbagatellizálni, egyetlen kézlegyintéssel elintézni szituációkat. A gyermek ilyenkor úgy érzi, nem tudja magát kellőképpen megértetni az anyukájával vagy az apukájával, képtelen kifejezni, mi az ő problémája, s így szorongás léphet fel nála. Ugyanakkor a túlzott megerősítés sem jó, mert növeljük az észlelt baj nagyságát, jelentőségét, s a gyermek úgy gondolja, még komolyabb a gond, mint azt korábban hitte.

Az idegrendszer érettségének, az életkornak megfelelően képes ingereket befogadni egy gyermek. Ha túl sok hatás éri egyszerre, olyan környezet veszi körül, amely rengeteg ingert tartalmaz, egyszerűen nem tudja feldolgozni, s bizony szorongás alakulhat ki. A gyermek általában több mindent észlel, mint a szülő gondolja. Amennyiben ezek nem feldolgozhatóak a számára, szorongást válthatnak ki.

Támogatás a gyermekkori nehézségek kezelésében – közösen, sikeresen!

Fontos, hogy a szülő olyan elvárásokat támasszon a gyermekével szemben, amely az életkorának vagy az adott területen elvárható képességeinek megfelel. A túlzó elvárások, követelések pszichoszomatikus megbetegedéseket idézhetnek elő.

A szülőnek tekintettel kell lennie a gyermek alapszemélyiségére, muszáj tisztában lennie például a temperamentumával, az érzékenységével. Mindez azért lényeges, mert a gyermeket körülvevő környezetet ezekhez kell alakítani.

Próbálja meg beszélgetéssel segíteni a megszokottól eltérő, furcsa reakciók, tünetek okának a felderítését. Legyen partner, hogy a gyermek kimondhassa, ami esetleg bántja vagy nem tetszik neki – természetesen az életkorának megfelelő szinten.

Időpontfoglalás

Foglalna időpontot vagy kérdése lenne?
Várjuk jelentkezését az alábbi űrlap segítésével.

1. Időpontfoglalás az űrlap segítségével

2. Időpont megerősítése

3. Foglalkozás a fejlesztőházunkban

Átlagosan 2 munkanapon belül

vagy az alábbi űrlap segítségével

Ezen a számon tudjuk majd Önt visszahívni.

További tartalmak

Kiejtési és szókincsbeli nehézségek

Gyakran halljuk, hogy a lányok érettebbek, jóval komolyabbak a fiúknál – ha nem is minden esetben igaz ez a megállapítás, de a beszédfejlődésben azért érzékelhető, megfigyelhető. A lányoknál két esztendős korukra, a fiúknál úgy fél évvel később meg kell indulnia a beszédnek, ekkorra a gyermek rendelkezik néhány szóból álló aktív szókinccsel, ezeket muszáj használnia, mondatokká formálnia.

Elolvasom »

Gyermekkori szorongás kezelése

A gyerekeknek segítség kell, egyszerűen nem tudnak egyedül megküzdeni a problémáikkal. És ki másra számíthatnának elsősorban, mint anyára vagy apára? Sokszor megfelelően jelezni sem képesek, viszont a korábban nem tapasztalt furcsa tünetek (például lelkiállapot-változás, szokatlan kommunikáció, szorongás, dühöngés, testi jelek, fájdalom, satöbbi) felhívhatja a szülő figyelmét arra, hogy valami baj van

Elolvasom »

Dühkitörések és érzelmi támogatás

A gyermekkor tanulási időszaknak is felfogható – kislánynak, kisfiúnak, édesanyának, édesapának egyaránt. Rengeteg problémával kell megküzdenie „mindkét oldalnak”, többek között olyan érzelmi megingásokat kell kezelni, mint a harag, a düh.

Elolvasom »
tsmt_gyermekfejlesztes

Motoros fejlődés jelei

A gyermek mozgásfejlődése különböző szakaszokra osztható, ám ezek a részek egymásra épülnek, jól megfigyelhető sorrendben követik egymást. Igaz, minden kisfiú és kislány mozgásfejlődési üteme más, de bizonyos időhatárokon belül muszáj megvalósulnia a fordulásnak, a gurulásnak, a kúszásnak, a mászásnak, a felülésnek, a felállásnak és tizenöt hónapos korig a járásnak.

Elolvasom »

Jóga

Rohanó világunkban, az egyre kényelmesebb életvitelünkkel a testtartásoknak, az ászanáknak rengeteg pozitív élettani hatásuk van. Az izmok rugalmassága, erőssége, teherbírása növekszik, javul az állóképesség, a helyes testtartással az ízületek rugalmasabbá válnak, jobb lesz a szervezet keringése, az anyagcsere, valamint az emésztés, a kiválasztás.

Elolvasom »
physiotherapy

Gyógytorna

„Jaj, de fáj a derekam”! „Majd leszakad a derekam”! Hányszor halljuk a panaszt másoktól vagy éppen tapasztaljuk magunkon, hogy deréktájban gondok vannak. Felnőttek, kismamák, gyerekek szenvednek, és sokan nem is sejtik, hogy a gerinc okozza a problémát. Érdemes vele minél előbb foglalkozni, hogy megelőzzük a még nagyobb bajt: a NARA Fejlesztő Központ gyógytorna-foglalkozásai enyhítik és megszüntetik a fájdalmakat.

Elolvasom »
Scroll to Top
Megszakítás