Fedezd fel a Tervezett Szenzomotoros Tréning (TSMT)

Szülői tanácsok gyermekfejlődéshez szakértőktől

TSMT. Tervezett SzenzoMotoros Tréning. Olyan mozgásterápia, amely az egyébként roppant bonyolult emberi idegrendszerre fejti ki jótékony hatását. Pozitívan befolyásolja az agy működését, impulzus a mozgásra, a beszédre, a viselkedésre, a gyerek-szülő kapcsolatra, a pszichikumra. A NARA Fejlesztő Központ célja, hogy a foglalkozásokon résztvevő gyerekek örömmel és önbizalommal telve fedezzék fel önmagukat és a körülöttük lévő világot, ehhez pedig komoly segítséget nyújt TSMT-terapeutánk.

Kiknek ajánlott? Olyan gyermekeknek, akik mozgásban és beszédben megkésett/eltérő fejlődésmenetet mutatnak. Azoknak, akik hiperaktívak vagy éppen túlságosan passzívak, figyelemzavarosak, tanulási, magatartási, beilleszkedési zavarokkal küzdenek. Segít a közösségbe nehezen beilleszkedőknek, a súlyos beszédhibával vagy egyensúlyzavarral küzdőknek, a mozgásban ügyetleneknek, illetve azoknak, akik oxigénhiányos állapotban jöttek világra és emiatt különböző betegségekben, rendellenességekben szenvednek.

Motoros tréning, mert a gyermek mozgását helyezi fókuszba, szenzoros tréning, mert az érzékelést, az eszközök tapintását, a hallást használja fel a gyógyításra. A NARA Fejlesztő Központban van lehetőség egyéni foglalkozásra, amikor a terapeuta egyetlen gyermekre koncentrál, illetve csoportos tanulásra, ebben az esetben a közel azonos életkor és a nagyjából megegyező probléma alapján választják ki a résztvevőket.

Mielőtt elkezdődik a foglalkozás, teljes vizsgálaton esik át a gyermek, hogy a szakember száz százalékban biztos legyen abban, milyen terápiára lesz szükség. Akár már három hónapos kortól érdemes specialistához fordulni (csecsemőkori reflexek, egyensúly, figyelem fejlesztése, mozgásos feladatok), egészen a tizenegyedik, a tizenkettedik életév betöltésééig. A különböző mozgáskoordinációs feladatokkal elérhető az idegrendszeri fejlődés. Például van olyan gyermek, aki könnyen elveszíti a fókuszt, általánosságban ugyan jól érzi magát, de nem képes hosszabb ideig egy feladatra figyelni, koncentrálni, de akadnak speciális esetek is, amelyek során a gyermek nem a korának megfelelő szinten van – a TSMT-terápia biztos, hogy képes segítséget nyújtani.

A szülők, a védőnők, az orvosok, a bölcsődei, óvodai pedagógusok szerepe is nagyon fontos. Felfigyelhetnek különböző jelekre, amelyek esetleg azt mutatják, hogy a kisfiú, a kislány fejlődése nem a megfelelő ütemben zajlik. Érzik, látják, valami baj van. Ilyen lehet például, ha a gyermek éjszakánként nyolcszor, tízszer felébred, rosszul eszik, nem fogadja el az ételt, az italt, dühkitörései vannak, nem hallgat a nevére, hiába beszélnek hozzá, nem alakít ki szemkontaktust, nehezen megnyugtatható, gyakran sír. Régen sokan elintézték az egészet a „majd kinövi” megjegyzéssel, de mi inkább azt ajánljuk, érdemes minél előbb szakemberhez fordulni.

A foglalkozásokon résztvevő gyerekek örömmel és önbizalommal telve fedezzék fel önmagukat.

A TSMT foglalkozásokon értelemszerűen a mozgáson van a hangsúly. Például ugrálós, kar, láb, fej és törzs mozgatós vagy akár fejjel lefelé történő gyakorlatok szerepelnek a programban. Előkerül a gimnasztikai nagy labda, a kislabda, de van akadálypálya, függőágy, hinta, szivacs, bordásfal, pad, plusz több egyensúlyfejlesztő eszköz. A keltett inger végigfut az idegpályákon, impulzust közvetít a beszéd- és a mozgásközponthoz, pozitívan befolyásolja a figyelő-, a koncentráció-képességet. És ami nagyon fontos: a foglalkozást élvezik a gyerekek, a játékos mozgást mindenki szereti, nem érzik úgy, hogy kötelezően előírták számukra a gyakorlatok elvégzését.

Okosító tornának is szokták hívni a foglalkozásokat. Nemhiába. Példának okáért, olvasásnál, írásnál gyakran előfordul, hogy a gyermeknek nem megfelelő a koncentrációja, rosszul, „elfordítva” tartja a könyvet, a füzetet, így a feladatok alatt könnyebben elfárad. Vagy keveset beszél, a szobatisztaságot képtelen elsajátítani, figyelemzavaros, a finommechanikai készsége nem a megfelelő ütemben fejlődik, esetleg ügyetlenebb a társainál. Ezen gondok kezelésében, megszüntetésében is szerepet vállal a TSMT.

Az első, a problémákat feltáró vizsgálat és foglalkozás alatt a szülők részvétele ajánlott és lényeges, mert így legalább látják, melyik mozgásformát miképpen kell szakszerűen elvégezni és az is kiderül számukra, hogy mire valóak. Lehetőség van többször megismételni, átvenni a gyakorlatokat, hogy otthon is kivitelezhetőek legyenek. Vannak egyébként olyan feladatok is, amelyeket a szülőkkel együtt lehet megvalósítani.

Ha kicsi a gyermek vagy sajnos komolyabb a problémája, rövidebb időtartamúak a fejlesztések, hogy minél eredményesebben teljen az idő, csak addig tartson, amíg megvan a kellő koncentráció. Ahogy idősödik a gyerek, negyvenöt-hatvan percesek a foglalkozások. A csoportos „tréning” legalább heti kétszer ajánlatos, az egyéni hetente minimum háromszor, de van, akinél heti hétszer szükséges.

Fontos megjegyezni, hogy minél kisebb korban, minél hamarabb kiderül a rendellenesség, annál hamarabb kezdődhet el a terápia, annál kevesebb idő veszik el tétlenül. Márpedig ez rendkívül fontos a megfelelő testi, szellemi fejlődés szempontjából.

Személyre szabott fejlesztés

Időpontfoglalás

Foglalna időpontot vagy kérdése lenne?
Várjuk jelentkezését az alábbi űrlap segítésével.

1. Időpontfoglalás az űrlap segítségével

2. Időpont megerősítése

3. Foglalkozás a fejlesztőházunkban

Átlagosan 2 munkanapon belül

vagy az alábbi űrlap segítségével

Ezen a számon tudjuk majd Önt visszahívni.

További tartalmak

Beszédfejlesztés

Logopédia: ,,Mindenért kárpótol, hogy látom a változást a kislányomon”

Amikor a szülők azt veszik észre, a gyermekük fejlődése nem a megfelelő ütemben zajlik, érthető módon mindent megtesznek annak érdekében, hogy segítséget nyújtsanak. Például szakemberhez fordulnak – a Nara Fejlesztő Központ munkatársai a legfontosabb küldetésüknek tekintik, hogy a beléjük vetett bizalmat a magas szintű foglalkozásokkal meghálálják.

Elolvasom a cikket »
Beszédfejlesztés

Kiejtési és szókincsbeli nehézségek

Gyakran halljuk, hogy a lányok érettebbek, jóval komolyabbak a fiúknál – ha nem is minden esetben igaz ez a megállapítás, de a beszédfejlődésben azért érzékelhető, megfigyelhető. A lányoknál két esztendős korukra, a fiúknál úgy fél évvel később meg kell indulnia a beszédnek, ekkorra a gyermek rendelkezik néhány szóból álló aktív szókinccsel, ezeket muszáj használnia, mondatokká formálnia.

Elolvasom a cikket »
Érzelmi jólét

Miért fontosabb, mint valaha a gyermekek érzelmi jóléte?

Tegyük a szívünkre a kezünket! Szülőként hányszor és hányszor aggódunk amiatt, hogy milyen lesz majd a gyermek IQ-szintje, mert úgy gondoljuk, annál sikeresebb felnőtt válik a fiunkból, a lányunkból, minél magasabb az intelligencia hányadosa. A legújabb kutatások szerint azonban kijelenthető, az érzelmi intelligencia, az úgynevezett EQ, az érzelmi jólét legalább ugyanekkora vagy talán még nagyobb szerepet játszik a jövőnk alakításában.

Elolvasom a cikket »
Beszédfejlesztés

Csak súlyos problémák esetén van szükség logopédiára?

Előfordul, hogy a szülő azt tapasztalja, a gyermeke nehezen beszél, félve szólal meg, esetleg fogyatékosságot, zavart észlel a hangképzésénél, nem tartja megfelelőnek a kislány, a kisfiú szókincsét és a kommunikációját is problémásnak tartja. Fontos, hogy ne essünk kétségbe, ne pánikoljunk, inkább keressünk fel szakembert.

Elolvasom a cikket »
Gyermekkori szorongás kezelése

Gyermekkori szorongás kezelése

A gyerekeknek segítség kell, egyszerűen nem tudnak egyedül megküzdeni a problémáikkal. És ki másra számíthatnának elsősorban, mint anyára vagy apára? Sokszor megfelelően jelezni sem képesek, viszont a korábban nem tapasztalt furcsa tünetek (például lelkiállapot-változás, szokatlan kommunikáció, szorongás, dühöngés, testi jelek, fájdalom, satöbbi) felhívhatja a szülő figyelmét arra, hogy valami baj van

Elolvasom a cikket »
Beszédfejlesztés

Logopédia

Sok szülő tapasztalja, hogy a gyermeke nehezen beszél, szólal meg, fogyatékosság, zavar észlelhető a hangképzésénél, nem megfelelő a szókincs, a kommunikációjával problémák vannak. A logopédus a beszéd-rendellenességek kialakulásának megelőzésében, felismerésében, valamint fejlesztésben képes támogatást nyújtani – a NARA Fejlesztő Központ magasan képzett szakemberei egyéni vagy csoportos foglalkozások keretében komplex segítséget adnak a lányoknak, fiúknak.

Elolvasom a cikket »
Scroll to Top
Megszakítás