Beszédfejlődési mérföldkövek és jelentőségük
- 10 perc / Frissítve: 2024 december
A gyermekek beszédfejlődése változó, még azonos szociális környezetben vagy éppen családon belül is eltérő lehet. Viszont, vannak olyan mérföldkövek a természetes beszédfejlődésben, amelyek támpontot nyújtanak, hogy lássuk, a kisfiunk, a kislányunk hol tart ebben a fontos folyamatban. Ha bármilyen problémát, rendellenességet észlelnénk, a NARA Fejlesztő Központ magasan képzett szakemberei, logopédusai egyéni vagy csoportos foglalkozások keretében komplex segítséget adnak kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Fontos tisztázni, hogy a beszédfejlődést több minden befolyásolhatja. Például hallás nélkül egyszerűen nincs beszéd, ahogy a hangképzés szerveinek is muszáj kialakulniuk, de a központi idegrendszer megfelelő működése ugyancsak elengedhetetlen.
Talán nem is gondolnánk, de a gyermekek egymás között kialakíthatnak egy nem nyelvi kommunikációt, amely viszont késlelteti a beszéd kialakulását. Azoknál a kislányoknál és kisfiúknál, akik a szokásosnál hamarabb kezdenek el járni, más ütemben zajlik a beszédfejlődés, de az is jól megfigyelhető, hogy a fiúk általában szégyenlősebbek, azaz nehezebben kezdenek el megszólalni, mint a lányok.
Aztán roppant fontos, hogy a szülők miképpen kommunikálnak a gyermekeikkel, s bizony a közvetlen környezet (harmonikus vagy kifejezetten rossz), a lelki egyensúly is befolyásolja, hogy ki, mikor kezd el beszélni, illetve a fejlődési folyamat milyen ütemű.
A gyermekek, mielőtt elkezdenek „gügyögni, gagyogni”, majd szavakat formálni, aztán folyamatosan beszélni, felfedezik a hangokat, lesik, figyelik, hogy a szülők miképpen ejtik ki a szavakat. Kialakulnak bizonyos mérföldkövek, s ezek befolyásolják a későbbi kommunikációt.
Az első három hónapban a kisbabák sírnak és gügyögnek, ha meglátják apát vagy anyát akkor mosolyognak, s felismerik a szülők hangját.
A negyedik és a hatodik hónap között hallatják a hangjukat, cuppognak, gagyognak, nevetnek, ha tetszik nekik valami, s eltérő módon sírnak, ha különböző problémájuk, fájdalmuk van. Mindezek mellett a hangok irányába tekintenek, értelmezik a hanglejtéseket, a zene iránt roppant mód érdeklődőek.
A hatodik, hetedik, nyolcadik, kilencedik hónapban már szótagokat próbálnak kiejteni, beszédhangokat és hangsúlyokat igyekeznek utánozni.
Egyéves kortól kimondják az első szavakat, s már az egyszerű utasításokat is megértik.
Másfél-kétesztendős korukban kezdetleges szókinccsel ugyan, de már kétszavas mondatokkal próbálják megértetni magukat.
Két-háromévesen négy-ötszavas mondatokkal beszélnek, felismerik és megnevezik a közvetlen környezetükben található tárgyakat, különbséget tudnak tenni az egyes- és a többesszám között, valamint névmásokat is használnak.
Amint belépnek a három-ötesztendős életszakaszba, komplex beszélgetésekre is képesek.
Amíg másfél-kétéves korban alig ötven „darabos” a szókincsük, öt esztendősen már körülbelül kétezer-ötszáz szót ismernek, nyelvtanilag helyes mondatokat alkotnak, s ekkor jelennek meg a beszédben egyre gyakrabban a „mi?”, „ki?”, „miért?” kérdések.
Ezekre a beszédfejlődési szakaszokra érdemes és kell odafigyelniük a szülőknek, soha el nem feledve, hogy minden gyermek más és más, különálló személyiség. Azonban, ha jelentős eltérés, lemaradás, esetleg rendellenesség tapasztalható, mindenképpen ajánlatos szakemberhez fordulni – a NARA Fejlesztő Központ magas szinten képzett logopédusai már néhány foglalkozást követően jelentős eredményt érhetnek el a gyermekeknél.
Időpontfoglalás
Foglalna időpontot vagy kérdése lenne?
Várjuk jelentkezését az alábbi űrlap segítésével.
1. Időpontfoglalás az űrlap segítségével
2. Időpont megerősítése
3. Foglalkozás a fejlesztőházunkban
vagy az alábbi űrlap segítségével
További tartalmak
Jóga
Rohanó világunkban, az egyre kényelmesebb életvitelünkkel a testtartásoknak, az ászanáknak rengeteg pozitív élettani hatásuk van. Az izmok rugalmassága, erőssége, teherbírása növekszik, javul az állóképesség, a helyes testtartással az ízületek rugalmasabbá válnak, jobb lesz a szervezet keringése, az anyagcsere, valamint az emésztés, a kiválasztás.
Gyógytorna
„Jaj, de fáj a derekam”! „Majd leszakad a derekam”! Hányszor halljuk a panaszt másoktól vagy éppen tapasztaljuk magunkon, hogy deréktájban gondok vannak. Felnőttek, kismamák, gyerekek szenvednek, és sokan nem is sejtik, hogy a gerinc okozza a problémát. Érdemes vele minél előbb foglalkozni, hogy megelőzzük a még nagyobb bajt: a NARA Fejlesztő Központ gyógytorna-foglalkozásai enyhítik és megszüntetik a fájdalmakat.
TSMT
Tervezett SzenzoMotoros Tréning. Olyan mozgásterápia, amely az egyébként roppant bonyolult emberi idegrendszerre fejti ki jótékony hatását. Pozitívan befolyásolja az agy működését, impulzus a mozgásra, a beszédre, a viselkedésre, a gyerek-szülő kapcsolatra, a pszichikumra. A NARA Fejlesztő Központ célja, hogy a foglalkozásokon résztvevő gyerekek örömmel és önbizalommal telve fedezzék fel önmagukat és a körülöttük lévő világot, ehhez pedig komoly segítséget nyújt TSMT-terapeutánk.
Logopédia
Sok szülő tapasztalja, hogy a gyermeke nehezen beszél, szólal meg, fogyatékosság, zavar észlelhető a hangképzésénél, nem megfelelő a szókincs, a kommunikációjával problémák vannak. A logopédus a beszéd-rendellenességek kialakulásának megelőzésében, felismerésében, valamint fejlesztésben képes támogatást nyújtani – a NARA Fejlesztő Központ magasan képzett szakemberei egyéni vagy csoportos foglalkozások keretében komplex segítséget adnak a lányoknak, fiúknak.
Gyermekpszichológia
A gyermekek a különböző fejlődési szakaszokban, életperiódusokban érthető módon más és más nehézségekkel találkoznak. Forduljon bizalommal a NARA Fejlesztő központ nagy tapasztalattal rendelkező, komoly eredményeket elérő, felkészült gyermekpszichológusaihoz, akik néhány foglalkozást követően már a szülő számára is jól érzékelhető pozitív változásokat képesek elérni.
Érzelmi problémák felismerése
A gyermekek a különböző fejlődési szakaszokban, életperiódusokban érthető módon más és más nehézségekkel találkoznak. Forduljon bizalommal a NARA Fejlesztő központ nagy tapasztalattal rendelkező, komoly eredményeket elérő, felkészült gyermekpszichológusaihoz, akik néhány foglalkozást követően már a szülő számára is jól érzékelhető pozitív változásokat képesek elérni.