Dühkitörések és érzelmi támogatás
- 12 perc / Frissítve: 2024 január
A gyermekkor tanulási időszaknak is felfogható – kislánynak, kisfiúnak, édesanyának, édesapának egyaránt. Rengeteg problémával kell megküzdenie „mindkét oldalnak”, többek között olyan érzelmi megingásokat kell kezelni, mint a harag, a düh. Ha pedig egyedül nem megy, akkor érdemes segítséget kérni: a NARA Fejlesztő Központ magasan képzett szakemberei megfelelő támogatás biztosítanak.
A gyerekeknek még tanulniuk kell, hogyan fejezzék ki az érzelmeiket, s ránk, szülőkre hárul a feladat, hogy ebben segítséget nyújtsunk. A dühöt, a haragot szabályozni és megfelelő mederbe kell terelni, s nem utolsó sorban, muszáj figyelnünk a kiváltó okokra.
Számtalanszor előfordul, ha nem kap meg valamit a gyermek, akkor agresszivitással, a dühének száz százalékos kimutatásával próbálja a tudtunkra adni, cseppet sem elégedett a kialakult helyzettel. Ez a dühkitörés fokozottan jellemző arra az időszakra, amikor a kisfiú, a kislány nem aludta, nem pihente ki magát, fáradt. Ilyenkor még nehezebb az indulatainkon úrrá lenni.
Fontos, hogy a szülő igyekezzen megőrizni a higgadtságát, a türelmét, még ha ez sokszor egyáltalán nem egyszerű, hiszen apa vagy anya idegei sincsenek kötélből. Viszont, amennyiben a felnőtt nyugodt és következetes marad, a gyermek előbb-utóbb megérti, a dühroham nem vezet eredményre.
Ahogy a felnőttek sokszor az ismert sztárokra, példaképekre szeretnének hasonlítani, a gyerekek is gyakran utánozzák a szülőket, a viselkedésüket, a gesztusaikat. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy jó példával járjunk elöl, mutassuk meg, miképpen kell kezelni a saját dühünket. Rajtunk múlik, hogy a gyermekünk megtanuljon problémákat megoldani, hogy képes legyen csökkenteni a frusztrációt, elnyomni az agressziót.
Tanítsuk meg a gyermeket az érzelmek felismerésére és kifejezésére. Értessük meg vele szép szavakkal, hogy a düh egy érzelmi kifejezésforma, ugyanakkor van más mód is arra, hogy a beszélgetőpartnerünkkel tudassuk, másképpen gondolkodunk történésekről, élethelyzetekről. Játékos megoldásokkal, különböző tevékenységekkel segíthetünk a frusztráció, a konfliktusok kezelésében.
Világos, érthető és következetes határokat kell állítani, hogy a gyermek számára érthetőek legyenek a „szabályok”, hogy meddig mehet el. Ez egyfajta biztonságérzetet ad és segít megérteni a helyes viselkedés formáit. A pozitív megerősítés elengedhetetlen. Dicsérjük meg a gyermeket, ha azt tapasztaljuk, hogy megfelelően kezelte a dühét.
Előfordulhat, hogy mindent jól tettünk, de amikor a gyerek úgy tizennégy esztendős lesz, megváltozik a hormonháztartása, érzelmi nehézségek jelentkeznek nála és beköszönt a „lázadás korszaka”, azaz kamasz lesz. Egyből nehézzé, szinte kezelhetetlenné válik a helyzet. A fiatalok zárkózottak, magukba fordulók lesznek, elfojtják az érzelmeiket – márpedig, ha valaki például nem adja ki, nem beszéli ki a haragját, az indulatait, később sokkal nehezebben kezeli majd. Figyeljünk a jelekre, s kérdezzük a kamaszt, beszélgessünk vele, folyamatosan kommunikáljunk, de úgy, hogy ne legyünk tolakodóak.
Támogassuk, hogy bátran kifejezze magát, megossza velünk a problémáit, az örömét, a bánatát. Éreznie kell, hogy támogatni akarjuk, bennünk partnerre lel. Az sem baj, ha a fiunk, a lányunk elsírja magát a beszélgetés közben, ez egy természetes érzelemkifejezés még a felnőtteknél is. A segítségünkkel – a korunkból adódó tapasztalatunk felhasználásával – eltüntethetjük a kérdőjeleket, tisztázhatjuk a problémákat.
Viszont, amennyiben a fiatalabb vagy az idősebb korosztálynál is rendszeressé válnak a dührohamok, akár erőszakos lesz a gyerekünk, érdemes szakemberhez fordulni. A NARA Fejlesztő Központ tapasztalt gyermekpszichológusai megoldást jelentenek a fellelhető gondokra.
Időpontfoglalás
Foglalna időpontot vagy kérdése lenne?
Várjuk jelentkezését az alábbi űrlap segítésével.
1. Időpontfoglalás az űrlap segítségével
2. Időpont megerősítése
3. Foglalkozás a fejlesztőházunkban
vagy az alábbi űrlap segítségével
További tartalmak
Kiejtési és szókincsbeli nehézségek
Gyakran halljuk, hogy a lányok érettebbek, jóval komolyabbak a fiúknál – ha nem is minden esetben igaz ez a megállapítás, de a beszédfejlődésben azért érzékelhető, megfigyelhető. A lányoknál két esztendős korukra, a fiúknál úgy fél évvel később meg kell indulnia a beszédnek, ekkorra a gyermek rendelkezik néhány szóból álló aktív szókinccsel, ezeket muszáj használnia, mondatokká formálnia.
Gyermekkori szorongás kezelése
A gyerekeknek segítség kell, egyszerűen nem tudnak egyedül megküzdeni a problémáikkal. És ki másra számíthatnának elsősorban, mint anyára vagy apára? Sokszor megfelelően jelezni sem képesek, viszont a korábban nem tapasztalt furcsa tünetek (például lelkiállapot-változás, szokatlan kommunikáció, szorongás, dühöngés, testi jelek, fájdalom, satöbbi) felhívhatja a szülő figyelmét arra, hogy valami baj van
Dühkitörések és érzelmi támogatás
A gyermekkor tanulási időszaknak is felfogható – kislánynak, kisfiúnak, édesanyának, édesapának egyaránt. Rengeteg problémával kell megküzdenie „mindkét oldalnak”, többek között olyan érzelmi megingásokat kell kezelni, mint a harag, a düh.
Motoros fejlődés jelei
A gyermek mozgásfejlődése különböző szakaszokra osztható, ám ezek a részek egymásra épülnek, jól megfigyelhető sorrendben követik egymást. Igaz, minden kisfiú és kislány mozgásfejlődési üteme más, de bizonyos időhatárokon belül muszáj megvalósulnia a fordulásnak, a gurulásnak, a kúszásnak, a mászásnak, a felülésnek, a felállásnak és tizenöt hónapos korig a járásnak.
Jóga
Rohanó világunkban, az egyre kényelmesebb életvitelünkkel a testtartásoknak, az ászanáknak rengeteg pozitív élettani hatásuk van. Az izmok rugalmassága, erőssége, teherbírása növekszik, javul az állóképesség, a helyes testtartással az ízületek rugalmasabbá válnak, jobb lesz a szervezet keringése, az anyagcsere, valamint az emésztés, a kiválasztás.
Gyógytorna
„Jaj, de fáj a derekam”! „Majd leszakad a derekam”! Hányszor halljuk a panaszt másoktól vagy éppen tapasztaljuk magunkon, hogy deréktájban gondok vannak. Felnőttek, kismamák, gyerekek szenvednek, és sokan nem is sejtik, hogy a gerinc okozza a problémát. Érdemes vele minél előbb foglalkozni, hogy megelőzzük a még nagyobb bajt: a NARA Fejlesztő Központ gyógytorna-foglalkozásai enyhítik és megszüntetik a fájdalmakat.